Неправителствени организации започнаха кампания, за да могат и деца от Видинско, които нямат компютри или таблети у дома, да учат дистанционно. Призоваха, който има възможност, да дари електронно устройство за тях. Вече десетки се отзоваха.
Дарения помагат на повече от 300 деца в област Видин да учат в електронна среда. С помощта на Видински фонд "Читалища" и организация "Фабрика за идеи" за тях са осигурени настолни компютри и лаптопи. Разпределени са предимно за малките населени места в областта.
Първите компютри, телефони и таблети са изпратени през пролетта.
Славена Петрова, председател на Видински фонд "Читалища", каза: "Изкоментирахме проблема, който излиза, когато беше обявено извънредното положение, че не всички семейства могат да осигурят устройства, за да могат децата им да провеждат своето онлайн обучение. И така стартира самото обучение. Информацията я събираме, първоначално стартирахме чрез читалищата, които са част от нашата мрежа, в последствие вече кметове по места, директори на училища. Постоянно се опитваме да отговорим на нуждите."
Наскоро пристигнали нови компютри, но за да могат учениците да ги ползват, ще трябват и монитори за тях.
"Това са 148 компютъра и 110 лаптопа. Проблемът ни е мониторите, за да
можем да окомплектоваме тези компютри, които получихме, за да станат
конфигурации, да могат да бъдат ползвани, както и периферията съответно -
мишки, клавиатури, за да стане пълна конфигурация, да може да се ползва.
Но реално, за да покрием нуждите, са поне 50", каза Славена Петрова.
Част от новите компютри са за учениците в село Дреновец.
"50 семейства с големи затруднения, ние ще им помогнем да обезпечат електронното обучение. Те са и многодетни семейства някъде учат с по един телефон на родител. Ние ще помогнем също с Интернет вкарването. Говорили сме с доставчиците. Закупили сме някои от устройствата вече, рутери", заяви Бойка Александрова, директор на СУ "Никола Й. Вапцаров", с. Дреновец.
Присъствието онлайн в час се оказва сложно и за децата в село Буковец.
Вероника Атанасова, секретар на читалище "Просвета 1925", село Буковец, заяви: "Решихме тези осем, които са най-нуждаещи се и нямат, те да получат устройствата. Като говорих с тях, някои от телефоните на родителите. Другите с нищо, като се свържат с учител, да им изпратят домашните или урок."
Нов компютър ще има и Катрин. След ваканцията тя ще е присъствено
в час, но ако отново се наложи да учи от вкъщи, вече ще се справя по-лесно.
За Кати ученето в електронна среда било изпитание.
"Не е лесно. С телефона, както знаете, той е малък камерата се губи. Няма стойка, постоянно се плъзга, пада. Тя се дразни, напуска час и приключваме", каза Паула Найденова, майка на Катрин.
Въпреки раздадените досега компютри, все още има деца, за които присъствието през електронно устройство в час не е възможно.
"До момента имаме 20 подадени, други, които чакат да покрием поне първоначално подадените семейства, за да подадем и тях като необходимост", обясни Славена Петрова.
За кампанията вече има запитвания и от други региони в страната, а организаторите биха искали да помогнат на всички.
Тип новина
Категории
|
Тип помощ
|