На 13 април 1930 г. в Русе под председателството на Доростоло-Червенския митрополит Михаил, председател на братство „Добрина – Йосиф I”, се провежда общо събрание на благотворителното дружество, на което се взема решение да се работи за откриването на дневни детски домове в работническите квартали на града.
Идеята е в тях да се приемат деца до 7 години, чиито родители работят във фабрики, работилници и др. и в дневните детски домове с тях да се занимават възпитателки и те да получават храна и грижи. Малко по-късно братството гласува 50 хил. лв. за откриването на такива домове.
Благотворително просветно дружество (братство) „Добрина-Йосиф I” - Русе, една от най-успешните благотворителни организации в града. В устава му е записана целта на неговите членове – да подкрепят „материално и морално крайно бедните лица и семейства, поведението на които не е опорочено и сиромашията е доказана”. В началото на 1909 г. тя обединява 104 действителни, 3 спомагателни и 12 почетни члена. За да разшири дейността си обединява и няколко организации със сходни цели и насоки на изява (дружествата „Надежда”, „Добрий самарянин”, Православното христоянско братство).
Първият детски дом е отворен съвместно с Православното християнско братство „Св. Климент Охридски” през есента на 1930 г. в сграда под наем. Същевременно започва и строеж на здание. „Добрина –Йосиф I” неколкократно отпуска средства за строителството, като общата сума възлиза на около 220 хил. лв.
Щедрост проявяват и стопански дейци и фирми като Алберт Искович (45 хил. лв.), братя Емануил и Неделчо Габровски (40 хил. лв.), фабрика „Постоянство” с 30 хил. лв., други предприятия, общината с около 40 хил. лв., Православното братство „Св. Климент Охридски” - с 80 хил.лв., министерства и др. Сградата е завършена в края на 1932 г. и в нея сe настанява денвният детски дом. Тогава той е бил посещаван от около 50 деца дневно. Издръжката му поели със съвместни усилия двете братства.
Вторият дневен детски дом, в чието откриване и поддръжка участва „Добрина – Йосиф I”, е на Православното братство „Св. Георги”. Той oтваря врати през 1931 г. в неудобно за целите помещение под наем. По инициатива на Доростоло-Червенския митрополит Михаил и с материалната подкрепа на ръководената от него организация (100 хил. лв.), на Емануил Габровски (50 хил. лв.), А. Искович (50 хил. лв.), Общината (40 хил. лв.) и самото братство „Св. Георги” (с 25 хил. лв.) е построена нова сграда за дома. Само след 2 години тя е разширена и ремонтирана, като в нея се отглеждат дневно по 40-50 деца.
Домът разполага с дарителски фонд, учреден от Емануил Габровски и Алберт Искович. През 1931 г. двамата известни русенски бизнесмени правят дарение за издръжката на дома. Фондът се управлява от Доростоло - Червенската митрополия и капиталът му възлиза на 400 хил. лв.
Инициативата на митрополията за полагане на грижи към децата продължава през 1934 г. с откриването на сиропиталището „Св. Георги”. Сиропиталището се издържа от Православното християнско братство „Св. Георги”. Помещава се в новопостроената за дневния детски дом сграда на братството и приютява между 20 и 25 деца сираци на възраст от 5 до 15 години.
Братството „Добрина – Йосиф I” подпомагало със значителни суми и безплатни ученически трапезарии.
Дейността на Благотворително просветно дружество (братство) „Добрина-Йосиф I” - Русе, е представена в енциклопедията на дарителството "Дарителските фондове и фондации в България 1878 - 1951 г."