Дълбоко привързан към своето родно място, С. Йотов решава да подпомогне задоволяването на една от големите нужди на Дряново по онова време – откриването на здравно заведение. Въпреки че Общинският съвет на Дряново е взел решение за нейното строителство още през април 1935 г., липсата на средства спират осъществяването на строежа. Сава Йотов предлага строежът да се извърши на мястото на родната му къща в Дряново.
Дарението, което прави, е в памет на неговите родители. Така основният камък на сградата е положен на 4 август 1940 г., а построяването се финансира изцяло от дарителя и възлиза на около 550 хил. лв.
Строежът напредва бързо и в началото на 1941 г. е почти завършен. Това кара Общинският съвет да търси средства за обзавеждането и оборудването на здравното заведение. В периода 1941–1942 г. Съветът и лично кметът на града многократно настояват пред Дирекцията на народното здраве да осигури необходимите средства. Усилията им обаче остават безрезултатни, а общината няма възможност сама да поеме подобен разход.
В тази ситуация С. Йотов отново подпомага своите съграждани. С решение на Управителния съвет на своето акционерно дружество „Сава Йотов износ-внос" от 4 септември1942 г., се прави дарение на Дряновската община в размер на 250 хил. лв. Със 150 хил. лв. трябва да се закупят мебелите и медицинското оборудване за здравното заведение. Останалите 100 хил. лв. са предназначени за образуването на благотворителен фонд „Сава Йотов – АД", с лихвите от който да се поддържа сградата на дома. Управлението на фонда се поверява на кмета на Дряново, общинския лекар и директора на гимназията.
Дарението е прието с протокол на Общинския съвет от 15 дек. 1942 г. На същата дата е образуван и благотворителният фонд. Капиталът му възлиза на 100 хил. лв., а управлението му се осъществява от посочените от С. Йотов длъжностни лица.
Парите са внесени на срочен влог в Българската земеделска и кооперативна банка. С останалите 150 хил. лв. общинското ръководство успява да обзаведе здравно-съвещателната станция, да купи медицинско оборудване за нея и за градската амбулатория. След като сградата е напълно завършена и частично оборудвана, С. Йотов я подарява на своите съграждани. Единственото условие, което поставя, е той и съпругата му да ползват една стая в дома. В знак на благодарност благодетелят е провъзгласен за почетен гражданин на Дряново.
Здравният дом е открит тържествено на 25 юли 1943 г. В него се помещават здравно-съвещателната станция и градската амбулатория, които са оборудвани и веднага започват работа. Третият етаж е пригоден за родилен дом. Въпреки че общинското ръководство настоява пред областния лекар в Плевен да разреши събирането на такси от родилките, областният лекар се произнася, че подобно искане е недопустимо по закон и препоръчва да се образува благотворителен комитет, който да се грижи за събирането на доброволни дарения от гражданите. Не е известно дали общинското ръководство успява да осигури средства за родилния дом. В сградата, дарена от С. Йотов, се помещава и безплатна ученическа трапезария.
Днес в сградата на бившия вече Здравен дом се помещава Социалната служба в града.
Благотворителната дейност на фонда е представена в енциклопедията на дарителството "Дарителските фондове и фондации в България 1878 - 1951 г."
Публикувано във: http://www.vesti.bg/