1. Преди да излезете силно ви препоръчваме да се информирате за нивата на замърсяване във вашия район. Те могат да се видят в реално време не само за България, а и за Европа от http://airsofia.info/
Ако във вашия район няма станция за измерване на въздуха, то може сами да си поставите такава и да я свържете към вече изградената мрежа. За повече информация вижте - https://airbg.info/how-to/
2. Когато навън е замърсен въздуха, избягвайте напрегната физическа дейност на открито като: тичане, каране на колело, скейтборд или ролери.
3. Избирайте маршрута си в града като избягвате големите улици със задръствания и натоварено движение. Ако се движим 20-30 метра встрани от натоварени улици, директното ни излагане на мръсен въздух може да спадне с до 30%.
4. Ако сте в автомобил, изключете вентилационната си система, когато сте в натоварено движение или наблизо пред вас има автомобили с работещ двигател. Концентрацията на замърсяване вътре в колата може да е по-висока в сравнение с тази на улицата.
5. Използвайте маска за лице или шал, когато е повишена концентрация на вредни частици във въздуха.
6. Проветрявайте често помещенията. Замърсяването на въздуха в дома ни може да бъде няколко пъти по-високо от това на открито.
7. Когато проветрявате избирайте прозореца с изглед към вътрешен двор или по-малка улица пред този към по-големия булевард.
8. Снабдете се с домашен пречиствател за въздуха (може да видите някои от тях в една от големите вериги магазини).
9. Вземете си стайни растения, които помагат за прочистването на въздуха като например: бамбук, палма, английски бръшлян, дяволски бръшлян, хлорофитум, каучуков фикус и други.
10. Намалете или щателно почиствайте предметите, които събират прах като: стари възглавници, мокети, стари дюшеци и пердета.
11. Не използвайте дезинфекциращите и ароматизиращи спрейове и свещи, тъй като те освобождават немалко вредни газове и частици във въздуха.
12. Съхранявайте почистващите препарати извън закритите помещения или ги заменете с натурални.
13. Ако се налага да горите дърва, то те трябва да бъдат сухи, а не влажни, за да замърсяват по-малко.
14. Освен посочените по-горе съвети, можем да ограничим негативното влияние от мръсния въздух като се храним с храни, които да облекчат работата на белите дробове. Това са храни богати на витамини Ц и Е, селен и бета каротин: цитрусови плодове, риба тон, мляко и моркови.Допълнителна информация по темата:
15. В случай, че имате съмнения, че някой неправомерно допринася за замърсяване на въздуха, можете да подадете жалби и сигнали на т. нар. „зелен телефон“ за връзка с регионалните инспекции по околна среда. При постъпил сигнал, контролните органи са длъжни да извършат проверка и оценка на качеството на атмосферния въздух и да наложат санкция ако се налага.
Снимка: http://airsofia.info